Bara en folkstorm stoppade storbanken SEB:s bonusar och försök att smygvägen höja direktörslönerna.
Direktörernas bonusjakt och törst efter nya miljonlyft har dock inte släckts med SEB.
Krisåret 2008 märktes inte i direktörernas plånböcker. Det blev ”feta vd-löner trots krisår” (Svens- ka Dagbladet den 10 mars).
Oavsett om bolagen redovisar vinst eller inte ser direktörerna till att sno åt sig.
I slutet av förra året varslade stålbolaget SSAB 1 300 anställda och aviserade förluster, samtidigt fick bolagets vd Olof Faxander en lönehöjning på 71 procent under 2008 – totalt får han 11,4 miljoner kronor i ersättning.
Även i år kommer aktie-ägarna att få utdelning. Sveriges mäktigaste ägarfamiljer fyller på sina kassakistor efter vårens bo- lagsstämmor.
Utdelningskungen Stefan Persson får mest som vanligt – drygt 4,7 miljarder kronor från Hennes & Mauritz i år.
De direktörer som spekulerat bort pensionsfondernas pengar har belönat sig själva med högre lön och mer i bonus samt sett till att rädda sina egna pensioner.
Samtidigt som AMF Pension – som ägs av facket och arbetsgivare – meddelade att man sänker pensioner för sina 2 miljoner sparare gav man besked om att cheferna skulle få 17 miljoner kronor mer i bonus.
I AMF:s styrelse stödde LO:s ordförande Wanja Lundby-Wedin den höjda bonusen, men sedan svängde hon.
Det är knappast förvånande att välavlönade facktoppar röstar för bonusar och höjda direktörslöner samtidigt som de skriver på lönesänkningsavtal för arbetarna.
Dessa facktoppar måste bytas ut om facken ska bli demokratiska och kämpande organisationer.
Sak samma kan sägas om politikerna, som också har årslöner som överstiger en miljon kronor.
De är också ansvariga för bonuskarusellen och direktörernas fantasilöner, vilket är ett ytterligare skäl för att ett nytt socialistiskt arbetarparti måste byggas.
Direktörernas och aktieägarnas girighet och arrogans visar kapitalismens rätta ansikte.
rs/Offensiv kämpar för ▼
- Låt de rika betala – stopp för alla aktieutdelningar, chefsbonusar och fallskärmar; återinför skärpta skatter på arv, förmögenheter och höga inkomster.
- Stoppa varslen – kamp för arbete genom att dela på jobben med kortad arbetstid och utbildning, sex timmars arbetsdag utan löne- sänkning.
- För en massiv facklig och politisk kampanj för jobb, välfärd och en snabb klimatomställning av tran-sporter, energiförsörjning- en och byggandet m m.
- Förstatliga bankerna, bilindustrin, energijättarna och de stora byggbolagen – för en demokratisk planerad ekonomi.
- Återställ a-kassan och sjukförsäkringen till 90 procent. Höj taket och sänk avgifterna.
- Stopp för alla nedskärningar och privatiseringar – anställ 200 000 fler inom vård, skola och omsorg, kollektivtrafik, fritid och kultur o s v.
- Lika lön för lika arbete – försvara kollektivavtalen mot EU:s lönedumpning och Lavaldomar.
- Demokratiska och kämpande fack – för ett nytt socialistiskt arbetarparti.