Vi möts i ett vardagsrum med en soffa och en madrass på golvet. På väggen hänger några barnteckningar och en biblisk bild. Jag väntar på att tolken ska komma då Ghamarnaz äldsta dotter Tina som är nio år säger till mig:
– Jag vill hjälpa dig, men jag har glömt mitt språk och kan svenska bättre.
Ghamarnaz flydde med sin familj på grund av att de tillhör minoriteten yarsaner. Barnen kan ha svårt att få gå i skola och ofta trakasseras yarsaner för att inte tillhöra rätt religion. Ghamarnaz misstänktes för att ha ägnat sig åt regimkritisk aktivitet och blev då tvungen att fly undan den iranska diktaturen.
Under den svåra flykten drunknade folk när smugglarna tvingade dem att hoppa av båten om de trodde vakter var nära. Ghamarnaz skildes från sin man under vägen, men efter att han tillbringat de första åren i Tyskland är de nu återförenade.
Nu hotas Ghamarnaz av släktingar i Iran. Hon trodde inte att facebook skulle vara farligt och skrev öppet om att hon konverterat till kristendom sedan hon kom till Sverige. Men det var så släktingar hittade henne och nu har hon fått ett brev undertecknat av viktiga personer i hemstaden, däribland familjens överhuvud. I brevet står det att läsa: ”Vi kommer att döda dig om vi hittar dig.”
• Utvisningar till Iran måste upphöra genast!
Raymond Ohlson