Team Sweden – enigt försvar av kapitalets intressen

Måndagen den 11 mars höll statsminister Ulf Kristersson och Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson en pressträff om Sveriges Natomedlemskap.

Av Vilgot Karlsson // Artikel i Offensiv

”Man kan nog säga att det var Team Sweden som träffades i de här frågorna”. Så beskrev statsminister Ulf Kristersson (M) det möte mellan ministrar, kapitalister och fackförbundsordförande som hölls den 10 april med anledning av de amerikanska handelstullarna. Han inledde pressträffen som hölls direkt efter mötet med att stolt konstatera: ”Stödet för frihandeln är starkt och det är enigt”. 

I detta Team Sweden som samlades på Rosenbad ingår bland annat finansminister Elisabeth Svantesson (M), bistånds- och handelsministern (och Timbroiten) Benjamin Dousa (M), Svenskt Näringslivs ordförande Jacob Wallenberg, LO:s ordförande Johan Lindholm, Unionens ordförande Peter Hellberg, IF Metalls ordförande Marie Nilsson samt diverse verkställande direktörer för kapitalets alla tänkbara branschorganisationer. Lindholm kommenterade till DN att ”Människor vill vara med och bidra och bygga Sverige starkt”. 

Kristersson fortsatte pressträffen med en hyllning till SKF, Volvo, Ericsson, Klarna och Spotify för att vara ”svenska företag med världen som marknad”. Han deklarerade att den svenska exporten står för 54 procent av BNP, och proklamerade stolt att Sverige har haft fler börsintroduktioner de senaste tio åren än Tyskland, Spanien, Frankrike och Nederländerna tillsammans. 

Detta framgångsrecept beror enligt Kristersson på ”bra samarbete mellan fack, företag och politik” och inte ”några mörka rum där man gör upp i hemlighet”. Ironiskt nog hölls mötet den 10 april mellan just ”fack, företag och politik” bakom Rosenbads stängda dörrar. 

Att pressträffens (läs: propagandasändningens) tilltänkta målgrupp var storföretagen och de rika illustrerades tydligt när Kristersson skulle beskriva de ”väldigt negativa konsekvenser” ett potentiellt handelskrig kunde få: ”Investeringar som inte görs till exempel, både stora företagsinvesteringar i Sverige och i andra länder, men också enskilda familjers investeringar. När ekonomin är osäker, när ens eget fondsparande och ISK-sparande är osäkert”.

Finansminister Elisabeth Svantesson slog fast att handelskriget är ”otroligt skadligt för svensk ekonomi, för svenska företag, för svenska jobb”, men att ”Vi ska göra allt vi kan tillsammans med svenska företag, och svenska fackliga organisationer och riksdagen. Enade och eniga i riksdagen om ett ramverk som ändå skyddar Sverige och svenskarna”. 

Med andra ord: Staten och kapitalet sitter i samma båt och facktopparna lovar att inte gunga den. 

Vill du hjälpa till? Offensiv och Socialistiskt Alternativ behöver ditt stöd!

Med reaktionär blåbrun högerregering och otaliga kapitalistiska kriser behövs mer än någonsin en röst som försvarar arbetares rättigheter, bekämpar rasism och sexism, kräver upprustning av välfärden och tryggare jobb istället för försämrad anställningstrygghet, fortsatta nedskärningar och marknadshyra. Som ger ett socialistiskt alternativ till kapitalismens orättvisor, klimatkris, krig och flyktingkatastrofer. Stöd vårt arbete: Swisha valfritt belopp till 123 311 40 48. Om du vill engagera dig mer finns mer info här!